Vizitas į Graikiją Comenius programos rėmuose

Gegužės 18-22 dienomis pradinėje mokykloje Nr 11 Ptolemaidoje, esančioje Graikijos šiaurėje, įvyko septintasis ir paskutinis daugiašalės mokyklų partnerystės projekto suvažiavimas „Mintys be ribų – apie žmones, kurie suformavo Europą, kuris yra ,,Mokymosi visą gyvenimą programos- ,,Comenius” dalis. Jaukioje ir labai draugiškoje mokykloje susitiko dalyvaujančių projektinėje veikloje 5 šalių mokyklų atstovai iš Anglijos, Graikijos, Lietuvos, Lenkijos ir Turkijos. Mūsų mokyklą atstovavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Katažina Macuk, lietuvių kalbos mokytoja Diana Jarmolkovič ir matematikos mokytoja Katažina Gotovska.

Vizitas prasidėjo nuo pažinties su mokytojais, mokiniais ir ekskursijos po mokyklą. Mokytojai iš partnerių mokyklų tą dieną 2-6 klasių mokiniams vedė pamokas, kurių metu supažindino su tos šalies garsaus poeto gyvenimu ir kūryba. Po pamokų visi atstovai buvo pakviesti vakarienės, paragauti tradicinių graikiškų patiekalų, kuriuos pagamino mokyklos mokytojai.

Viešnagė Graikijoje buvo prisodrinta pačių ryškiausių įspūdžių, turėjome galimybę aplankyti, pažinti ir tyrinėti patraukliausius gamtos ir istorinių vietų senovės Makedonijos vietas. Pirmoji kelionė mes turėjome į vietovę Meteor (gr. Μετέωρα (Meteora)). Tai antras pagal dydį po Atos kalno rytų stačiatikių vienuolynų kompleksas Graikijoje, kuris randasi Kalambakos regione. Meteoros vienuolynai įkurti 300 metrų aukštyje. Dviejų pagrindinių vienuolynų – Gegano Meteoro ir Megalo Meteoro – įkūrėju laikomas šventasis Afanasijus. Šis vienuolis 1360 m. nuo Atono kalno atsikraustė į Kalambaką. Kaip pasakoja legenda, jo buveinė buvo taip aukštai, kad jį galėjo ten užnešti tik angelas ar erelis. Megalo Meteoro (gr. Μεγάλο Μετέωρο) vienuolynas – didžiausias iš visų vienuolynų pastatytas 625 m aukštyje. Vienuolio mokinys Josifas, serbų karaliaus sūnus, po trisdešimties metų pratęsė mokytojo idėją ir čia pastatė vienuolyną. Šiandien veikia šeši vienuolynai ir ten vyksta įprastas vienuolių gyvenimas. Tai yra keturi vienuolynai vyrams ir du moterims, iš kurių vieną turėjome galimybę aplankyti.

Trečiadienį, mokykloje, dalyvavome tradicinėje ,,Comenius‘‘ projekto ataskaitų konferencijoje, kurios metu buvo aptarti ankstesni projekto etapai, lūkesčiai bei pabaiga.

Kitą dieną mes turėjome kelionę į Nymfaio (GR. Νυμφαίο),kuris randasi graikų miestelio Florinos prefektūroje. Tai senas miestas, kuriame iki šių dienų išsaugota pastatų, kurie yra iš uolų ir akmenų. Lankėmės kultūros muziejuje ir laukinių gyvūnų rezervate.

Ne mažiau mus sužavėjo kelionė į Veriją (GR Βεργίνα.), kuri yra netoli miesto Weri. Čia išliko griuvėsiai senosios Makedonijos sostinės-Aigo. Mes matėme čia visą kompleksą bei keturių karališkųjų kapų vietas.

Mūsų vizitas baigėsi viešnage antrame pagal dydį Graikijos mieste – Thessaloniki, kurį neoficialiai graikai vadina Makedonijos sostine. Mes aplankėme Baltąjį bokštą (gr. Λευκός Πύργος, Lefkos Pyrgos)- miesto simbolį, kuriame įsikūręs Bizantijos kultūros muziejus. Galerija lyg magnetas traukia iš viso pasaulio turistus, trokštančius pajausti egzotišką atmosferą. Nuo pačio bokšto, savo akimis, žavėjomės kvapą gniaužiančiu miesto peizažu.

Šiluma ir graikų svetingumas, gražių kalnų peizažai, architektūros ir kultūros paminklai, kuriuos turėjome galimybę aplankyti, paliko mums daug nepamirštamų akimirkų ir tarp projekto dalyvių sutvirtino draugystę. Projektas ,,Mintys be ribų‘‘ pasibaigė, bet ta draugystė prisodrinta teigiamų minčių, kuri užsirišo tarp projekto dalyvių tęsis dar ilgus metus.

Katažina Macuk